The DIS-300G-14PSW Gigabit Industrial Managed Switch is equipped with ten 10/100/1000BASE-T ports, 8 of which are PoE+ capable and 2 SFP ports. The DGS-300G Series switches feature a robust design making them ideal for deployment in industrial and outdoor surveillance settings, capable of withstanding the harshest environments. The DIS-300G Series furthermore integrate advanced management and security functions to provide a complete solution.

![]() |
Easy Management
Easy to manage with user friendly Web-based management and industry-standard CLI.
|
![]() |
Gigabit Connectivity with PoE and SFP
Designed with 10 x Gigabit ports (8 PoE+) and 4 x SFPs slot to suit a range of network layouts.
|
![]() |
PoE Support
With its 240 W PoE power budget, it’s been designed to supply data and PoE power.
|
![]() |
Fast Deployment
For instant installation it features a snap-to-DIN-rail clip, and also supports wall mounting.
|
![]() |
High Availability
Fast Ring failover recovery time of < 20ms.
|
|
|
|
![]() |
Officially Certified
Certifications for vibration, shock, free-fall, and electromagnetic compatibility.
|
![]() |
Withstands Extreme Temperatures
Operates in harsh environments with temperatures from -40°C to +75°C.
|
![]() |
Strong Build
The tough housing has been created to keep your network protected and reliably rugged.
|
![]() |
Fanless Design
With no moving parts inside to reduce downtime and maintenance call outs.
|
![]() |
Discrete Size
Small but mighty. To make the most of cabinet space, it measures: 77 x 154 x 128 mm.
|
|
|
|

The DIS-300G Series switches are housed in a highly resistant metal casing to protect the switches from harsh environments. The high electromagnetic compatibility (EMC) protects the DIS-300G Series from unwanted electromagnetic interference. Meanwhile, the fanless design extends the life of DIS-300G Series while also being able to operate in a wider temperature range of up to 75 °C. For increased flexibility, the DIS-300G Series can also be mounted on a DIN rail, wall mounted, or be installed in an equipment rack.
The DIS-300G Series support Fast Ring Failover recovery for ring topologies that ensures minimal downtime and avoids any loss of data in mission-critical deployment settings. Meanwhile, the dual power input allows for a redundant power supply to make sure the network continues to operate in the event of a primary power supply failure.


The DIS-300G-14PSW is a PoE-ready switch with a total PoE budget of 240 W, capable of supplying up to 30 W of power per port to connected PoE-enabled devices. This effectively reduces deployment times, reduces cable clutter, and eliminates the need for dedicated power supplies to allow PoE-devices to be installed in remote locations.
The DIS-300G Series features loopback detection and cable diagnostics to help network administrators find and solve network problems quickly and easily. Loopback detection is used to detect loops created by a specific port and automatically shuts down the affected port. Cable diagnostics helps network administrators quickly examine the quality of the copper cables, recognize the cable type, and detect cable errors.



| 1000BASE-T Ports : | 10 |
| SFP Ports : | 4 |
| PoE Type Required : | PoE+ |
| PoE Ports : | 8 |
| PoE+ (802.3at) Supported : | Yes |
| PoE Budget : | 240 Watts |
| Switching Capacity : | 28 Gbps |
| MAC Address Table Size : | 8K |
| Metal Housing : | Yes |
| DIN Rail Mountable : | Yes |
| Power Input : | 12 to 58V DC terminal block dual input |
| Fans : | Fanless |
| Operating Temperature : | From -40° to 75°C |
| Surge Protection : | None |
| Management Options : | Managed |
| Switch Series : | DIS Industrial Series |
Sign up for our Newsletter and be the first to know about new products, promotions
and all things D-Link.
Questions? Simply choose a support option from the icons below: