

Connect all your storage, peripherals, networking, and displays with 14 versatile ports

Enable faster data, high-res displays, and power delivery via one connection

Up to 40Gbps1 data transfer in seconds with the Thunderbolt 4 port

Power your laptop up to 60W while charging another device at 15W

Extend or mirror across HDMI 2.1, DP 1.4, and Thunderbolt 4 ports

HDMI 2.1, DP 1.4, and Thunderbolt 4 ports support up to 8K @ 30Hz single display
Connect storage, peripherals, networks, and displays with 14 ports, streamlining tasks and maximising productivity.


Experience 40Gbps1 fast data transfer, triple 4K displays, or single 8K displays, and 60W power delivery through a single connection. Fully backward compatible with previous USB versions.
*Thunderbolt 4 certified cable required
Transfer large files, 8K videos, and backups in seconds with Thunderbolt 4’s fast 40Gbps bandwidth, along with three 10Gbps and a 5Gbps USB ports1.

With one Thunderbolt 4 connection, your laptop receives 60W fast charging, plus 15W extra for phones, tablets, or accessories, powering all your devices together with ease.
Engineered with aluminum alloy and heat vent for efficient cooling, with a magnetic stand that elevates both style and workspace order.
1 Speed may vary due to the hardware, software and usage of both ends.
| Host Connectivity : | Thunderbolt |
| Maximum Throughput : | Thunderbolt 4 (40Gbps) |
| Display Support : | Triple Monitor |
| Display Connectivity : | USB-C / Thunderbolt x1|HDMI x1|DisplayPort x1 |
| Ports : | Thunderbolt|USB-C|USB-A|DisplayPort|HDMI|Ethernet|SD Card|Audio |
| USB-C Ports : | USB 3.2 Gen 2x1 (10Gbps) x1 |
| USB-A Ports : | USB-A 3.2 Gen 2x1 (10Gbps) x2|USB-A 3.2 Gen 1x1 (5Gbps) x1|USB-A 2.0 (480Mbps) x2 |
| Thunderbolt_Ports : | Thunderbolt 4 (40Gbps) x1 |
| DisplayPorts : | DisplayPort 1.4 x1 |
| HDMI Ports : | HDMI 2.1 x1 |
| Ethernet Port : | 1 Gbps x1 |
| Power Input : | 60W USB-PD 3.0 |
| Pass-through Fast Charging : | Up to 60W |
| Audio Port : | 1 x 3.5mm Combo Mic/Speaker |
| Card Reader : | SD Card Reader|microSD Card Reader |
| Max. Memory Card Size : | 2 TB |
| Plug and Play : | Yes |
| Supported OS : | Windows|macOS|Android |
| Dimensions : | 188 x 40 x 125 mm |
| Weight : | 1.2 kg |
| Made in : | China |
| Warranty : | 1-Year Limited Warranty |
“Designed to turn a laptop into a full workstation and in practice, it does exactly that.”
More details
"The D‑Link Thunderbolt 4 dock DUF‑E01 has a massive 14 ports, supports 8K monitors and fits into a nice, compact package. It is good value, it aced every test."
More details
Sign up for our Newsletter and be the first to know about new products, promotions
and all things D-Link.
Questions? Simply choose a support option from the icons below: